O Silver Shadow

Model Silver Shadow po raz pierwszy zaprezentowano na targach motoryzacyjnych w Paryżu w 1865 roku. Była to dla firmy Rolls Royce konstrukcja przełomowa, stanowiąca wyraźne odejście od konserwatywnych linii poprzedniego modelu Silver Cloud.

Po raz pierwszy producent zastosował konstrukcję samonośną, co umożliwiło skrócenie i uproszczenie produkcji w porównaniu do wcześniejszych konstrukcji opartych na podwoziu ramowym.

Silver Shadow to również pierwszy samochód marki Rolls Royce 'single bow', o ciągłej linii nadwozia biegnącej przez cały samochód.
Poprzednie modele posiadały wyraźnie odznaczające się przednie i tylnie nadkola.

Samochód produkowano do roku 1976, po czym w latach 1977 - 1980 produkowano Silver Shadow II, który otrzymał nowe oznaczenie ze wzgledu na znaczne zmiany konstrukcyjne.

Dla uzyskania wysokiego komfortu podróżowania zastosowano układ hydropneumatycznego poziomowania pojazdu na licencji Citroena.

Silver Shadow posiada oryginalny silnik Rolls Royce - firmy znanej m.in. z produkcji silników lotniczych. Dopiero w roku 1973 w wyniku trudności finansowych rozdielono gałęzie firmy.

Silver Shadow w czasie 11 lat produkcji został wyprododukowany w licznie zalednie 16 717 sztuk co czyni go unikatowym pojazdem.

Posiadany przeze mnie egzemplarz został wyprodukowany w 1972 roku. Posiada silnik produkcji Rolls Royce, jeszcze sprzed podziału firmy.